Bratislava 10. novembra (TASR) - Kauza nákupu predraženého CT prístroja piešťanskou nemocnicou má svojho konkurenta, ktorý ju predbieha. Tvrdia to predstavitelia KDH, ktorí dnes informovali o prípade nákupu magnetickej rezonancie Lekárskou fakultou UPJŠ v Košiciach. Prístroj bol kúpený 28. augusta 2014 a bol spolufinancovaný z eurofondov.
"Magnetická rezonancia s výkonom 1,5 Tesla od spoločnosti Siemens stála 3,054 milióna eur. V zmluve sa píše, že inštaláciu aj servis vykonáva firma Siemens. Nakupovalo sa ale cez sprostredkovateľa, firmu Pharma Group," upozornil exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) s tým, že sprostredkovateľa, ktorý získal províziu, nepozná a nevie, kto za firmou stojí. Podľa zmluvy, ktorú KDH poskytlo novinárom, sú sídlom Pharma Group Veľké Leváre. Predsedom jej predstavenstva je lekár Peter Kočalka.
Uhliarik poukázal na to, že česká nemocnica kúpila magnetickú rezonanciu s polovičným výkonom za 1,1 milióna eur, Masarykova univerzita v Brne zase magnetickú rezonanciu s dvojnásobným výkonom (tri Tesla) za 1,9 milióna eur. "Stále je to o milión eur menej ako v prípade UPJŠ. Tu sa mohli kúpiť tri kusy," zdôraznil. Poslanci KDH sa chcú na tento prípad pýtať na pôde Výboru NR SR pre zdravotníctvo a chceli by aj poslanecký prieskum na UPJŠ.
Šéf KDH Ján Figeľ uznáva, že univerzita je autonómna inštitúcia, využíva však verejné zdroje. "Odpoveď by mala ponúknuť Lekárska fakulta UPJŠ a ministerstvo školstva," odkázal Figeľ.
Na otázku, či môže Uhliarik vylúčiť, že by sa za jeho pôsobenia na čele rezortu zdravotníctva obstarávalo aj predražene, uviedol, že hneď po svojom nástupe v roku 2010 zriadil nezávislú komisiu, ktorá preverovala každý nákup nad 10.000 eur.
Podľa Uhliarika kúpili v Brne lepší prístroj za menej
Verejné obstarávanie na nákup prístroja magnetickej rezonancie pre Lekársku fakultu UPJŠ, ktorý dnes označilo KDH za predražený, prebehlo v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní a celý postup odsúhlasila Agentúra Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ (ASFEU). Uviedlo to dnes vedenie UPJŠ v Košiciach v reakcii na dnešnú kritiku exministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) a predsedu KDH Ján Figeľa.
Zmluva bola podpísaná s víťazným uchádzačom, pričom samotný nákup prístroja sa podľa univerzity ešte nezrealizoval. "Pred podaním projektu vedenie UPJŠ požadovalo zdôvodnenie potreby nákupu tohto prístroja ako výskumnej infraštruktúry. Z tohto dôvodu sa uskutočnilo osobitné rokovanie so zástupcami Lekárskej fakulty, ktorí deklarovali potrebu podpory projektu a následne pripravili špecifikáciu prístroja magnetickej rezonancie pre verejné obstarávanie," uvádza sa v stanovisku UPJŠ, ktoré TASR poskytol rektorát.
Projekt v rámci štrukturálnych fondov Operačného programu Výskum a vývoj predložila UPJŠ v roku 2012. Hlavným zámerom bolo skvalitnenie vedeckej infraštruktúry pre kardiovaskulárny výskum obstaraním prístroja "jadrový magnetický rezonančný tomograf". Výška projektu zo zdrojov EÚ bola limitovaná sumou tri milióny eur.
Hovorkyňa rezortu školstva Martina Slušná pre TASR reagovala, že verejné obstarávanie bolo plne v kompetencii UPJŠ. "Ministerstvo školstva však požiada Úrad pre verejné obstarávanie o jeho kontrolu," avizovala.
Voči vyhláseniam KDH sa Lekárska fakulta (LF) UPJŠ ohradila. Odmietla, že by sama nakupovala prístroj, keďže ako fakulta nemá právnu subjektivitu. "LF UPJŠ v Košiciach má ambíciu zaobstarať špičkový prístroj na výskum širokého spektra klinických kardiovaskulárnych ochorení z prostriedkov EÚ z Operačného programu Výskum a vývoj. Rektor UPJŠ v Košiciach predložený projekt schválil a verejné obstarávanie bolo následne realizované Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach formou elektronickej aukcie," reagovala PR manažérka fakulty Jaroslava Oravcová.
K výberu prístroja LF uviedla, že magnetická rezonancia s rovnakými technickými parametrami a kompletným softvérom na kardiovaskulárny výskum na Slovensku zatiaľ nie je dostupná. "V súlade s určením uvedeného Operačného programu EÚ Výskum a vývoj prístroj nebude slúžiť na bežnú klinickú prax. Jeho účelom je realizácia náročného klinického vedeckého výskumu, čo sa odráža vo vystupňovaných nárokoch na hardvérové a softvérové vybavenie prístroja. Porovnávať rôzne prístroje bez podrobnej technickej špecifikácie považujeme za nekorektné a zavádzajúce," konštatovala Oravcová.
Predstavitelia KDH kritizovali nákup prístroja. "Magnetická rezonancia s výkonom 1,5 Tesla od spoločnosti Siemens stála 3,054 milióna eur. V zmluve sa píše, že inštaláciu aj servis vykonáva firma Siemens. Nakupovalo sa ale cez sprostredkovateľa, firmu Pharma Group," uviedol exminister zdravotníctva Uhliarik s tým, že sprostredkovateľa, ktorý získal províziu, nepozná a nevie, kto za firmou stojí. Podľa zmluvy, ktorú KDH poskytlo novinárom, sú sídlom Pharma Group Veľké Leváre. Predsedom jej predstavenstva je lekár Peter Kočalka.
Uhliarik poukázal na to, že napr. Masarykova univerzita v Brne kúpila magnetickú rezonanciu s dvojnásobným výkonom (tri Tesla) za 1,9 milióna eur. "Stále je to o milión eur menej ako v prípade UPJŠ. Tu sa mohli kúpiť tri kusy," zdôraznil. Poslanci KDH sa chcú na tento prípad pýtať na pôde Výboru NR SR pre zdravotníctvo a chceli by aj poslanecký prieskum na UPJŠ.
0